سبد موهای رنگ شده محافظت از مو آفتاب نکات سلامت مو

سبد: موهای رنگ شده محافظت از مو آفتاب نکات سلامت مو

گت بلاگز اخبار اجتماعی ۵۵ درصد والدین بیمار و بیکاردارند ، ۱۳درصد کودکان‌کار روزانه بیش از ۸ساعت درخیابان‌ کارمی‌کنند

کودکان کار هم از مردم شهر جدا مانده و گسسته هستند و هم هر روز درست جلوی چشمانشان حضور دارند؛ کار می‌کنند تا گاهی کمک خرج خانواده باشند یا حتی هزینه اعتیاد والدی

۵۵ درصد والدین بیمار و بیکاردارند ، ۱۳درصد کودکان‌کار روزانه بیش از ۸ساعت درخیابان‌ کارمی‌کنند

۱۳درصد کودکان کار روزانه بیش از ۸ساعت درخیابان کارمی کنند/ ۵۵ درصد والدین بیمار و بیکاردارند

عبارات مهم : ایران

کودکان کار هم از مردم شهر جدا مانده و گسسته هستند و هم هر روز درست جلوی چشمانشان حضور دارند؛ کار می کنند تا گاهی کمک خرج خانواده باشند یا حتی هزینه اعتیاد والدینشان را پرداخت کنند؛ گاهی مورد آماج خشونت قرار می گیرند و گاهی هم در معرض نگاه های ترحم آمیز شهروندان شانه هایشان خم می شود.

به گزارش ایسنا، ۲۲ خرداد ماه یا ۱۲ ژوئن روز جهانی مبارزه با کار کودک هست. روزی که تلاش می کند این توصیه را بر اساس ماده ۳۲ پیمان جهانی حقوق کودک یادآور شود که کودکان باید در برابر هر کاری که رشد و سلامت ارزش را ترساندن می کند حمایت شوند و دولت ها باید حداقل سن کار و شرایط کار کودکان را مشخص کنند.

بر اساس گزارش های شرکت جهانی کار در سپتامبر ۲۰۱۷، ۱۵۲ میلیون کودک در سنین ۵ تا ۱۷ سال یا تقریبا از هر ۱۰ کودک یکی از آن ها ناگزیر به تحمل کار اضطراری هستند.

۵۵ درصد والدین بیمار و بیکاردارند ، ۱۳درصد کودکان‌کار روزانه بیش از ۸ساعت درخیابان‌ کارمی‌کنند

اگر چه آمارهای این شرکت حاکی از کم کردن کار اضطراری کودکان از سال ۲۰۰۰ هست، ولی روند کم کردن این پدیده بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میلادی با کندی همراه بوده است اگر چه ۱۲۱ میلیون کودک تا سال ۲۰۲۵ میلادی همچنان درگیر کار اضطراری خواهند بود.

به همین مناسبت خبرگزاری ایسنا ضمن بررسی اوضاع کودکان کار در ایران، به گفت و گو با مدیر کل دفتر امور اسیب دیدگان اجتماعی شرکت بهزیستی کشور و یکی از فعالان حقوق کودک پرداخته تا ابعاد گوناگون این پدیده را در کشور عزیزمان ایران بررسی کند.

کودکان کار هم از مردم شهر جدا مانده و گسسته هستند و هم هر روز درست جلوی چشمانشان حضور دارند؛ کار می‌کنند تا گاهی کمک خرج خانواده باشند یا حتی هزینه اعتیاد والدی

کودکان کار؛ منبع کسب درآمد خانواده

رضا جعفری، رییس اورژانس اجتماعی و مدیر کل دفتر امور اسیب دیدگان اجتماعی شرکت بهزیستی کشور درگفت وگو با ایسنا، اعتقاد است که کودکان کار خیابان، کودکانی هستند که بدون حضور موثر سرپرست یا مراقب در خیابان به مشاغل رده پایین اشتغال دارند و انگیزه آنها کسب درآمد است.

به گفته او بررسی ها نشان می دهد نخستین عاملی که باعث گرایش کودکان کار به خیابان می شود این است که آنها دچار فقر معیشتیی هستند و این کودکان به نوعی منبع کسب درآمد خانواده محسوب می شوند.

۵۵ درصد والدین بیمار و بیکاردارند ، ۱۳درصد کودکان‌کار روزانه بیش از ۸ساعت درخیابان‌ کارمی‌کنند

جعفری با بیان اینکه عمدتا دو گروه کودکان کار خیابان وجود دارند که مشمول بر «کودکان خیابان» و «کودکان خیابانی» هستند، گفت: کودکان خیابانی کسانی هستند که خیابان را به عنوان محل کارشان گزینش می کنند ولی معمولا ارتباط ارزش با خانواده قطع نیست و حتی اگر به شکل مستمر و منظم به منزل رجوع نکنند ولی با این حال معمولا بعد از مدتی به منزل ارزش می روند ولی کودکان خیابان، کودکانی هستند که محل کار و زندگی ارزش خیابان است.

۹۵ درصد کودکان کار پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از کار به منزل خودشان برمی گردند

کودکان کار هم از مردم شهر جدا مانده و گسسته هستند و هم هر روز درست جلوی چشمانشان حضور دارند؛ کار می‌کنند تا گاهی کمک خرج خانواده باشند یا حتی هزینه اعتیاد والدی

مدیر کل دفتر امور اسیب دیدگان اجتماعی شرکت بهزیستی کشور با بیان اینکه بررسی ها و پژوهش ها نشان می دهد که در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ۹۵.۴ درصد از کودکان بعد از کار در خیابان به منزل خودشان بر می گردند، تصریح کرد: این مساله توصیه مثبتی است آیا که هنگامی که این کودکان به منزل بر می گردند یعنی هنوز ارتباط عاطفی ارزش با خانواده برقرار است و نظارتی هر چند نیم بند روی این کودکان وجود دارد. این مساله باعث کنترل نسبی و کم کردن انحرافات و آسیب های اجتماعی در این گروه می شود.

نگهداری کودکان کار در مراکز شبانه روزی و میان مدت بهزیستی

۵۵ درصد والدین بیمار و بیکاردارند ، ۱۳درصد کودکان‌کار روزانه بیش از ۸ساعت درخیابان‌ کارمی‌کنند

جعفری راجع به خدماتی که از سوی بهزیستی به این افراد ارائه می شود، گفت: دو نوع خدمت از سوی شرکت بهزیستی به این کودکان ارائه می شود؛ نخستین مورد مربوط به مراکز شبانه روزی است که محل نگهداری کودکان خیابانی است و تقریبا در همه استان های کشور این مرکز وجود دارد. مدت وقت نگهداری موقت این کودکان ۲۱ روز با مدت وقت تمدید ۴۵ روزه است که در این مراکز کارها مددکاری جهت این کودکان انجام می شود. همچنین در صورت وجود مشکلاتی در خانواده مانند اعتیاد یا نیاز مالی تلاش می شود تا به برطرف آنها زمینه بازگشت کودکان به خانواده فراهم شود ولی اگر به هر دلیلی امکان بازگشت این کودکان به خانواده وجود نداشت در مراکز اقامتی میان مدت و بلند مدت نگهداری می شوند. مدل دیگر ارائه خدمات به جامعه هدف،مراکز روزانه آموزشی حمایتی کودک و خانواده است این مراکز که به تازگی شروع به کار کرده اند مشمول بر ۴۷ مرکز در تعداد زیادی از استانهاست.

به گفته وی بررسی ها نشان می دهد که بسیاری از کودکان نیازمند نگهداری شبانه روزی نیستند و به علت فقر معیشتی خانواده ارزش مجبور به کار کردن در خیابان ها هستند.

توزیع بسته های حمایتی بین کودکان کار

جعفری ادامه داد: همین علت تلاش شده است تا توصیه تمرکزمان را بر روی توانمندسازی خانواده قرار دهیم آیا که با توانمند شدن خانواده میزان آسیب های اجتماعی کم کردن می یابد. در حال حاضر در پایتخت کشور عزیزمان ایران نزدیک به ۱۸ مرکز مشغول به فعالیت هستند که خدمات متنوعی در این مراکز روزانه به کودکان ارائه می شود که مشمول بر خدمات بهداشتی و درمانی، آموزشی، فرهنگی و هنری، آموزش مهارت های زندگی و … هست. همچنین بسته های حمایتی جهت کودکان نیازمند آینده نگری شده است است که با استفاده از همکاری های مردمی تهیه و توزیع می شود. اگرچه آسیب ها در این حوزه بسیار زیاد هستند ولی منابع شرکت بهزیستی نیز بسیار محدود است.

تعداد پسران کار دو برابر دختران است

حدود ۶۸ درصد کودکان کار ایرانی نیستند

جعفری با بیان اینکه بر حسب مطالعه انجام شده است بر روی نمونه ۵۰۰ نفر در استان تهران، نزدیک به ۳۰.۵ درصد از کودکان کار و خیابان دختر بوده و ۶۹.۵ درصد از آنها پسر هستند. گفت: این آمار نشان می دهد نسبت پسران به دختران دو برابر هست. همچنین یکی از معضلات ما در پایتخت کشور عزیزمان ایران و در مواجهه با کودکان کار، اتباع خارجی هست. ۶۳.۷ درصد از این کودکان اتباع افغانه و حدود چهار درصد از آنها تبعه پاکستان هستند. تنها نزدیک به ۳۶ درصد از این کودکان ایرانی هستند که در مراکز پذیرش شده است و خدمات دریافت می کنند.

تنها ۱۵ درصد از کودکان کار جهت چندمین بار در مراکز بهزیستی پذیرش می شوند

رییس اورژانس اجتماعی اضافه کرد: همچین طبق آمارهای ما ۸۵ درصد از این کودکان جهت نخستین بار پذیرش شده است اند و ۱۵ درصد از آنها جهت بار دوم و سوم به مراکز تحویل می شوند. تلاش شرکت بهزیستی بعد از پذیرش این کودکان، توانمندسازی خانواده و بازگشت پایدار این گروه از کودکان هست. انتظار این است که با حمایتهای انجام گرفته،شاهد کم کردن حضور کودکان در خیابان باشیم.

به گفته وی این در حالیست که مشاهده می شود تعدادی از این کودکان بعد از ترخیص دوباره در خیابان مشغول به کار می شوند و در این باره با خلاء قانونی و حقوقی مواجه هستیم آیا که هیچ الزامی وجود ندارد که خانواده ها کودکان را در منزل نگهداری کنند و عمدتا کودکان مذکور ابزار کار خانواده ارزش هستند.

کار کودک، نوعی کودک آزاری است

جعفری حضور کودکان خیابانی را فی نفسه نوعی کودک آزاری دانست و به ایسنا گفت: آیا که آنها به جای آنکه وقت ارزش را در کنار خانواده صرف کنند، تفریح کنند و آموزش ببینند، زندگی ارزش را در خیابان می گذارند.

۵۲ درصد کودکان کار ۴ تا ۸ ساعت در خیابان حضور داشته و کار می کنند

وی راجع به ساعات حضور این کودکان در خیابان نیز گفت: نتیجه های بررسی های بهزیستی نشان می دهد ۳۳.۸ درصد از این کودکان بین یک تا چهار ساعت در خیابان مشغول به کار هستند. ۵۲.۱ درصد از آنها بین چهار تا هشت ساعت و ۱۳ درصد از آنها بیش از هشت ساعت در خیابان به سر می برند و کار می کنند. درهمین راستا یکی از رویکردهای شرکت بهزیستی، کم کردن آسیب جهت این کودکان هست؛ هر چقدر بتوانیم ساعات حضورشان در خیابان ها را کم کردن دهیم به همان میزان با آسیب های اجتماعی کمتری مواجه می شوند.

سابقه خشونت علیه ۷۳ درصد کودکان کار در خیابان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کودکان کار و خیابان عمدتا هم در خانواده و هم در خیابان مورد خشونت قرار می گیرند اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد حدود ۷۳ درصد از کودکان در خیابان سابقه خشونت دارند؛ این خشونت علیه آنها مشمول بر ابعاد متفاوت جسمی و غیرجسمی مثل تحقیر، تمسخر، برچسب زنی و … است.

۶۳ درصد کودکان کار دستفروشی و ۶ درصد ضایعات جمع می کنند

والدین ۲۴ درصد این کودکان بیمار و ۳۱ درصد بیکارند

رییس اورژانس اجتماعی ادامه داد: اگرچه بعضی از شهروندان نگاه حمایتی نسبت به این کودکان دارند ولی این نگاه گاهی با نگاه ترحم آمیز ترکیب می شود، هر چند شاهد برخوردهای قهری با این کودکان هستیم. همچنین بررسی ها نشان می دهد حدود ۶۳ درصد از این کودکان دست فروشی می کنند، حدود ۷ درصد از آنها به شغل پادویی به خاص منطقه بازار مشغول هستند. همچنین ۶ درصد از آنها به جمع آوری ضایعات و زباله گردی می پردازند. بدیهی است این گروه از کارها به دور از ارزش کودکان و آسیب زشت به رشد و شکل گیری هویت آنها هستند.

جعفری افزود: همچنین پژوهش ها نشان می دهد ۲۳ درصد از این کودکان تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند. ۲۴ درصد از والدین این کودکان به لحاظ جسمانی دچار بیماری های مزمن هستند که یکی از دلایل آنکه کودکان مجبور هستند کمک هزینه خانواده ارزش شوند مساله بیماری جسمی والدین هست. ۶۷ درصد از والدین این کودکان بی سواد هستند هر چه تحصیلات آنها پایین تر باشد به همان نسبت نمی توانند مشاغل خوب و آبرومند داشته باشند و درآمد آنها کم کردن پیدا می کند.

حدود ۵۰ درصد کودکان کار خارجی کارت اقامت ندارند

سکونتگاه های غیررسمی؛ محل زندگی نیمی از کودکان کار

به گفته وی؛ ۴۹.۵ درصد از کودکانی که اتباع خارجی هستند کارت اقامت معتبر ندارند و به صورت غیرمجاز در کشور عزیزمان ایران مشغول به فعالیتند. انگیزه اول این افراد نیاز مالی است و اگر بتوانیم نیاز مالی آنها را به هر ترتیب از طریق بهزیستی یا نهادهای حمایتی دیگر دنبال کنیم این میزان کم کردن پیدا می کند. ۳۱ درصد از سرپرستان خانواده های این کودکان بدون کار هستند و محل سکونت ۵۰ درصد از آنها در مناطق حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی هست. ۷.۱ درصد از این کودکان از سایر شهرستان ها به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمدند، ۲.۳ درصد از آنها از سایر استان ها به پایتخت کشور عزیزمان ایران مهاجرت کردند، همچنین چهار درصد از آنها برخواسته از مناطق میانگین شهری هستند.

وزارت کشور اوضاع تابعیت کودکان کار غیرقانونی را مشخص کند

جعفری راجع به برنامه شرکت بهزیستی جهت ساماندهی این کودکان نیز به ایسنا گفت: با توجه به فعالیت سمن های این حوزه باید زنجیره حمایتی از این کودکان شکل بگیرد،هم چنین با توجه به آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی که وظایف سایر دستگاهها در آن مشخص شده است انتظار براین است که به عنوان مثال دستگاه هایی مانند وزارت بهداشت و درمان، بحث خدمات درمانی و بهداشتی این کوکان را دنبال کند تا بتوانیم جهت هر کدام از کودکان یک پرونده پزشکی تشکیل دهیم. همچنین از اداره اتباع خارجه و وزارت کشور این درخواست را داریم که به اوضاع این کودکان پیگیری کنند و اوضاع کودکان غیرقانونی که تابعیت مشخصی ندارند را روشن کنند.

وی اضافه کرد: بسیاری از کودکان کار در کارگاه هایی مشغول به فعالیت هستند که در معرض دید ما نیستند و هرگز شناسایی نمی شوند. این کودکان در معرض آسیب های بیشتری قرار دارند. این وظیفه اداره کار است که با بررسی هایی که انجام می دهد این کوکان را شناسایی کند آیا که بر اساس ماده ۷۹ قانون کار ایران، کار کودکان زیر ۱۵ سال به طور کلی غیرقانونی است و کسی که این کودکان را به کار بگیرد مجرم محسوب می شود. بر اساس ماده ۳۲ پیمان نامه جهانی حقوق کودک نیز هر کاری که به سلامت جسمی و روانی کودک خللی وارد کند عمل ناروایی است و دولت وظیفه پیگیری و حمایت از این کودکان را برعهده دارد.

رییس اورژانس اجتماعی تصریح کرد: شرکت بهزیستی و کمیته امداد نیز باید خانواده های نیازمند را پوشش دهد؛ همچنین باید الزام قانونی وجود داشته باشد که اگر از خانواده ای حمایت شد بار دیگر کودک ارزش را به خیابان نفرستند.

جعفری با بیان اینکه حدود ۱۱ هزار کودک کار و خیابان در مراکز شبانه روزی و مراکز روزانه شرکت بهزیستی تحت پوشش قرار دارند، خاطرنشان کرد: ولی به نظر می رسد تعداد بیشتری از کودکان هستند که نیازمند خدماتند که به نظر می رسد باید با هم افزایی سازمانی و تعامل برون سازمانی این تعداد تحت حمایت قرار بگیرند.

نائب ریس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان:

وضعیت کودکان کار طی یکسال اخیر پیچیده تر شده

هادی شریعتی، حقوقدان و نائب ریس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان نیز در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به کارها انجام شده است جهت کودکان کار و خیابان در یک سال گذشته اظهار کرد: آنچه که از خرداد ۹۶ تا خرداد ۹۷ بر کودکان کار گذشته نشان می دهد نه تنها مسئله کار کودک حل نشده، بلکه کارها و اظهار نظرهای صورت گرفته به وسیله مسوولان اوضاع را پیچیده تر کرده است.

عقب گرد دستگاه های مسوول در ساماندهی کودکان کار

نایب مدیر هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان ادامه داد: طرح سلب حضانت از والدین که به وسیله مسوولان بهزیستی مطرح شده، دستگیری بیش از ۳۰۰ کودک کار در طرح ضربتی شهریور ماه که با هماهنگی فرمانداری ،شهرداری و بهزیستی و در جهت از بین بردن کودک کار از صورت شهر صورت گرفت، اقدام ناشیانه شهرداری بروجرد در انتشار تصویر های کودکان کار دستگیر شده است و … نشان می دهد اغلب کارها صورت گرفته یک عقب گرد کامل بوده است.

به گفته وی در این بین اوضاع کودکان کار مهاجر افغانستانی به مراتب ناگوارتر گزارش می شود آیا که طبق آمار کمیسیون حقوق بشر افغانستان قاچاق کودکان افغانستانی جهت کار به کشور عزیزمان ایران ۱۰درصد زیاد کردن یافته و براساس همین آمار روزانه بیست کودک کار به اجبار یا به میل خود جهت بازگشت به کشورشان در مرزها رها می شوند. این در حالیست که بعد از گذشت بیش از ۲۰ از سال از پیوستن کشور عزیزمان ایران به کنواسیون حقوق کودک، نسل جدیدی از کودکان کار در حال بروزند که از آن جمله می توان به کودکان تن فروش و یا کودکان کوله بر و … اشاره کرد.

آسیب های نوظهوری که کودکان کار را ترساندن می کند

شریعتی با تاکید بر اینکه با بروز نسل تازه کودکان کار آسیب ها نیز عمیق تر شده است هست، گفت: حالا مسئله فقط بیسوادی، بازماندگی از تحصیل یا سوء تغذیه نیست؛ رخنه ویروس اچ آی وی، اعتیاد، افسردگی، خودزنی، خودکشی، آزارهای جنسی، خشونت کنترل نشده و …همگی آسیب های نوظهوری است که کودکان کار را ترساندن می کند. آسیب هایی که اگر امروز به فکر حل کردن آن نباشیم به مرور همه جامعه را فراخواهد گرفت.

شریعتی با اشاره به قوانین بین المللی در حوزه کار کودک نیز گفت: با اینکه به عنوان کار کودک در مقاوله نامه و کنوانسیون های بین المللی و همچنین قوانین داخلی پرداخته شده است است و با وجود اینکه در قانون کار داخلی این کاستی در به روز بودن و چند گام عقب بودن از آسیب کاملا مشهود هست، ولی همچنان عدم پایبندی به کنوانسیون ها و عدم اجرای صحیح قوانین داخلی بزرگترین ضعف در این حوزه هست. به عنوان مثال در سال ۱۳۸۰ مقاوله نامه محوِ فوری بدترین اشکالِ کار کودک، در ۱۶ ماده به همراه توصیه نامه مکمل آن به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسید. همچنین با توجه به بند «ت» ماده «۳»، آیین نامه اجرایی این مقاوله نامه در سال ۱۳۸۳ به تصویب هیأت دولت وقت رسید که براساس آن لیستی از مشاغل سخت کودکان اعلام شد.

مشاغلی که کودکان از انجام آن منع شدند و آیین نامه ای که اجرا نشد

وی در ادامه افزود: براساس این آیین نامه افرادی که کودکان را در ۳۶ شغل عنوان شده است به کار گرفته باشند مشمول ماده «۱۷۲» قانون کار و همچنین محکوم به تعلیق پروانه از سه ماه تا یک سال خواهند شد. بخشی از این مشاغل عبارتند از کار در گنداب ها، جمع آوری، حمل و دفن زباله، کار در محیط های با سروصدا بالا، کارهای ساختمانی، کار در قالی بافی، نمدبافی، ریسندگی و بافندگی، دامداری، کار در کوره های آجرپزی، برش فلزات و سنگ های قیمتی و… بودند.

این حقوقدان در ادامه با بیان اینکه این آیین نامه نوشته و تصویب شد که اقدام فوری جهت جلوگیری از ورود کودکان به این ۳۶ عنوان شغلی انجام شود، اظهار کرد: ولی در عمل هیچ قدمی جهت اجرایی شدن آن برداشته نشد و همچنان در چند ردیف شغلی عنوان شده است کودکان مشغول به کار طاقت فرسا هستند.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۷۹ قانون کار به کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال ممنوع هست. همچنین در مواد ۸۲ ،۸۳ و ۸۴ قانون کار عنوان ساعت کاری، غیر قانونی بودن کار در شب و ممنوعیت اشتغال به کارهای سخت و زیان آور جهت کارگران نوجوانان مطرح شده است است که در عمل شاهدیم که این موارد رعایت نمی شوند. از سایر قوانین مربوط به کودکان کار نیز می توان به مواد ۳۲ و ۳۶ کنوانسیون حقوق کودک و همچین آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی اشاره کرد.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | خیابان | کودکان | خیابانی | خانواده | اورژانس اجتماعی | آسیب های اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz